PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH

Zajęcia o profilu plastycznym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘC ARTYSTYCZNYCH
O PROFILU PLASTYCZNYM W III KLASIE  GIMNAZJUM  W SP SUSZEC

Nauczanie plastyki według  Wydawnictwa PWN – plastyka (4014- 153/99)Program realizowany będzie w ciągu jednego roku po 1 godzinie w tygodniu.

Opracowała mgr Alicja Pastuszka- Koczar

1. Kontrakt z uczniami:
  1. Każdy uczeń jest oceniany  zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
  2. Ocenie podlegają formy aktywności wymienione w punkcie III.
  3. Każdy uczeń powinien otrzymać w ciągu roku minimum po trzy oceny z  przedmiotu.
  4. Sprawdziany są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem
    i podawany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
  5. Uczeń, który nie był obecny na zapowiedzianym  wcześniej sprawdzianie,
    jest zobowiązany napisać ją w terminie uzgodnionym z nauczycielem( do 2 tygodni)
  6. Uczeń, który  z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności nie pisał   zapowiadanego sprawdzianu otrzymuje ocenę niedostateczną.
  7. Każdy zapowiadany sprawdzian napisany na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia można poprawić. Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu 2 tygodni
    od dnia podania informacji o ocenach( poprawa odbywa się w terminie uzgodnionym z nauczycielem). Uczeń poprawia  sprawdzian tylko raz i  brane są pod uwagę obie oceny.
  8. Korzystanie przez ucznia z niedozwolonych źródeł wiedzy podczas sprawdzania wiedzy i umiejętności powoduje wystawienie oceny niedostatecznej
    bez możliwości  jej poprawy.
  9. Przy poprawianiu sprawdzianów i pisaniu w drugim terminie kryteria ocen nie zmieniają się.
  10. Krótkie sprawdziany i kartkówki nie muszą być zapowiadane i obejmują trzy ostatnie jednostki tematyczne bez możliwości ich poprawiania.
  11.  Uczeń ma prawo do jednokrotnego  w ciągu semestru zgłoszenia ,,NP"- (uczeń zgłasza nieprzygotowanie przed rozpoczęciem lekcji przy biurku nauczyciela).

Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, fletu, niegotowość
do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji, brak zadania domowego.

1. Po zgłoszeniu ,,NP" uczeń jest zobowiązany  uzupełnić brakujące zadanie domowe
    lub brakującą lekcję. W przypadku nieuzupełnienia uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
  2. Po wykorzystaniu limitu określonego w punkcie 11, uczeń otrzymuje za każde kolejne ,,NP" ocenę niedostateczną.
  3. Uczeń może dwa razy w ciągu semestru zgłosić brak zeszytu lub przyborów
    z wyjątkiem kiedy zadane było zadanie domowe. Zgłasza to nauczycielowi przed lekcją.
    W przypadku nie zgłoszenia  uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną. W przypadku, kiedy zapomniał trzeci raz- otrzymuje  ocenę niedostateczną.
  4. Wszystkie oceny będą wpisywane do E- dziennika.
  5. Na koniec semestru, roku szkolnego nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.
  6. Formy aktywności podlegające ocenianiu:
  • prace plastyczne
  • odpowiedzi ustne
  • sprawdziany
  • kartkówki
  • prace domowe
  • referaty
  • przygotowanie prezentacji
  • aktywność na lekcji
  • udział w konkursach plastycznych
  • przygotowanie dekoracji na uroczystości szkolne
  1. Kryteria ocen poszczególnych form aktywności.

Uczeń otrzymuje ocenę (z odpowiedzi, sprawdzianu, zadania domowego, kartkówki)

1. dopuszczającą- za zdobycie od 30% do 49% punktów
    2. dostateczną- za zdobycie od 50% do 74% punktów
    3. dobrą- za zdobycie od 75% do 89% punktów