w GIMNAZJUM PUBLICZNYM W SUSZCU
1. Wymagania edukacyjne oparte są na podstawie programowej z języka polskiego oraz programie „ Świat w słowach i obrazach II ”
2. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
3. Każdy uczeń powinien otrzymać w ciągu półrocza minimum: 6 ocen w klasie pierwszej i 7 w klasie drugiej i trzeciej.
4. Prace klasowe i testy z większej partii materiału są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem, sprawdziany ortograficzne – przynajmniej dwudniowym, natomiast krótkie kartkówki obejmujące nie więcej niż trzy ostatnie lekcje, mogą być przeprowadzane bez zapowiedzi.
5. Prace klasowe są obowiązkowe. Jeśli z przyczyn losowych uczeń nie może pisać w wyznaczonym dla całej klasy terminie, to powinien to uczynić w terminie dwutygodniowym od powrotu do szkoły.
6. Uczeń, który z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności nie pisał zapowiedzianej wcześniej pracy klasowej otrzymuje ocenę niedostateczną.
7. Uczeń może na własną prośbę poprawić prace klasową, ale tylko raz w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach (wówczas brane są pod uwagę obie oceny).
8. Pisemne prace domowe uczeń jest zobowiązany oddać w ustalonym terminie. Nauczyciel może, ale nie musi, wyznaczyć dodatkowy termin. Nieoddanie pracy skutkuje oceną niedostateczną.
9. Pracą domową jest również przeczytanie tekstu literackiego. Niewykonanie takiej pracy skutkuje oceną niedostateczną.
10. Wszystkie prace klasowe powinny być opatrzone podpisem ucznia i tematem pracy oraz gromadzone przez nauczyciela, tak aby uczeń i jego rodzice mieli do nich wgląd.
11. Prace pisemne muszą być napisane czytelnie, a zeszyty przedmiotowe prowadzone estetycznie.
12. Uczeń jest zobowiązany do noszenia podręczników i zeszytu na każdą lekcję. Ich brak może skutkować oceną niedostateczną.
13. Uczeń ma prawo dwukrotnie w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie do lekcji (nie dotyczy prac klasowych). Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną.
14. Po zgłoszeniu NP uczeń jest zobowiązany uzupełnić brakujące zadanie domowe lub brakującą lekcję. W przypadku nieuzupełnienia uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
15. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uczeń może być zwolniony z kartkówki lub odpowiedzi, ale nie zwalnia go to z obowiązku uzupełnienia wiadomości, które nauczyciel ma prawo skontrolować na najbliższej jednostce lekcyjnej.
16. Na koniec półrocza, roku szkolnego nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.
17. Ocena półroczna i końcowa nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.
OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIANIU:
- słuchanie,
- mówienie,
- czytanie tekstów słownych i odczytywanie innych tekstów kultury,
- pisanie,
- nauka o języku,
- ortografia.
METODY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ
1. Prace klasowe z literatury – co najmniej jedna w semestrze.
2. Testy kompetencji.
3. Testy ( sprawdziany ) sprawdzające umiejętności językowe - przynajmniej jeden w każdym semestrze.
4. Sprawdziany ortograficzne – obejmujące poznane wyrazy z trudnościami ortograficznymi i opanowane zasady ortograficzne.
5. Bieżące kartkówki sprawdzające wiadomości z nie więcej niż trzech ostatnich lekcji.
5. Oceniane będą również pisemne lub ustne prace domowe.
6. Ocenie podlegać będą również wypowiedzi ustne oraz zadania praktyczne ucznia.
ZASADY OCENIANIA
1. Sprawdziany:
bardzo dobry = 100% - 91 %
dobry = 90% - 76%
dostateczny = 75% - 51%
dopuszczający = 50% - 30%
niedostateczny = 29% - 0%
2. Kartkówki
bardzo dobry = 100% - 96 %
dobry = 95% - 86%
dostateczny = 85% - 70%
dopuszczający = 69% - 50%
niedostateczny = 49% - 0%
3. Wypracowania będą oceniane pod względem realizacji tematu, kompozycji, języka i stylu oraz ortografii i interpunkcji.