Strony przedmiotu Religia

Przedmiotowy system oceniania z religii

Podstawa prawna do opracowania Przedmiotowego Systemu Oceniania:

1. Statut Szkoły
  2. WSO
  3. Podstawa programowa dla gimnazjum – program nauczania religii

rzymskokatolickiej

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia z religii polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania oraz formułowania oceny.

Elementy wchodzące w zakres oceny z religii:

1. Ilość i jakość prezentowanych wiadomości.
  2. Zainteresowanie przedmiotem.
  3. Stosunek do przedmiotu.
  4. Pilność i systematyczność.
  5. Umiejętność zastosowania poznanych wiadomości w życiu.
  6. Postawa.

Formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.

1. Pisemna praca kontrolna – obejmująca więcej niż trzy jednostki lekcyjne, zapowiedziana z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
  2. Kartkówki – zakres ich materiału powinien obejmować nie więcej niż trzy jednostki lekcyjne lub modlitwy.
  3. Odpowiedzi ustne.
  4. Wypowiedzi w trakcie lekcji, podczas dyskusji, powtórzenia oraz praca w grupach.
  5. Praca domowa.
  6. Zeszyt – sprawdzany podczas odpowiedzi i według decyzji nauczyciela. Jeden raz w semestrze kompleksowa ocena zeszytu.
  7. Korzystanie z Pisma Świętego, podręcznika i innych materiałów katechetycznych.
  8. Zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości szkolnych o charakterze religijnym.

W ciągu jednego semestru nauczyciel wystawia każdemu uczniowi co najmniej 4 oceny cząstkowe.

Podczas oceniania sprawdzianów, kartkówek i prac punktowanych stosuje się następujące przeliczenie procentowe:

100%- 91%     - bardzo dobry

90%-71%        - dobry

70%-51%        - dostateczny

50%-31%        - dopuszczający

30%-0%          - niedostateczny

Jeżeli w zestawie jest zadanie na stopień „celujący” – to otrzymuje go uczeń, który uzyskał ocenę bardzo dobrą i rozwiązał zadanie dodatkowe. Rozwiązanie zadania dodatkowego może podwyższyć także niższą ocenę niż bardzo dobry, o maksymalnie jeden stopień. Nauczyciel może obniżyć próg procentowy oceny w klasach, których poziom wiadomości i umiejętności jest zdecydowanie niższy niż w pozostałych.

Formy aktywności i ich waga

- waga 3: osiągnięcia w konkursach pozaszkolnych

- waga 2: sprawdzian

- waga 1: kartkówka, odpowiedź ustna (indywidualna), karta pracy (samodzielne rozwiązanie), osiągnięcia w konkursach szkolnych, aktywność, zadanie domowe, przygotowanie do lekcji, praca w parach i w grupie, referat, , udział w konkursie szkolnym i inne.

*** Dla uczniów z opiniami lub orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych waga ocen pozostaje bez zmian, jednak nauczyciel prowadzący lub wspomagający dostosowuje sprawdzian, kartkówkę i inne, formy pracy i aktywności do możliwości ucznia zgodnie z zaleceniami Poradni PP.

Po otrzymaniu każdej oceny ze sprawdzianu lub zapowiedzianej kartkówki uczeń ma prawo do poprawy w terminie dwóch tygodni po oddaniu pracy pisemnej przez nauczyciela. Do dziennika obok oceny uzyskanej poprzednio wpisuje się ocenę, którą uczeń otrzymał z poprawy.

W przypadku gdy uczeń zgłosi chęć uzupełnienia braków z przedmiotu nauczyciel chętnie udzieli pomocy.

Przygotowanie ucznia do lekcji

- uczeń ma obowiązek systematycznie chodzić na zajęcia lekcyjne

- prowadzić zeszyt przedmiotowy, jego obowiązkiem jest również uzupełnić notatki z lekcji na których był nieobecny

- uczeń na początku lekcji może zgłosić nieprzygotowanie do lekcji, ale nie częściej niż dwa razy w ciągu semestru

- jeżeli uczeń jest nieobecny na sprawdzianie lub kartkówce to po przyjściu do szkoły zobowiązany jest napisać go na najbliższych zajęciach dodatkowych a w przypadku dłuższej choroby termin uzgodnić z nauczycielem. Nie napisany sprawdzian lub kartkówka mają wartość oceny niedostatecznej.

Uczeń zgłaszający brak zeszytu ma obowiązek pracować podczas lekcji na kartce lub w brudnopisie.

Zasady wystawiania oceny śródrocznej i rocznej:

1. Podstawą do wystawienia oceny śródrocznej, rocznej jest średnia ważona obliczana w następujący sposób:

a) Każdej ocenie cząstkowej przyporządkowuje się liczbę naturalną oznaczając jej wagę w hierarchii ocen.

b) średnią ważoną oblicza się jako iloraz

c) średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę szkolną następująco:

Średnia

1,55 - 2,54 – dopuszczający

2,55 - 3,54 – dostateczny

3,55 - 4,54 - dobry

4,55 – 5,20 – bardzo dobry

5,21 – 6,00 – celujący

2. Przy wystawianiu oceny rocznej brane są pod uwagę średnie z obu semestrów.